Pasaka par fotogrāfijām internetā

Tautas gudrība vēsta, ka fotogrāfs esot cilvēks, kurš regulāri pērk pārtikas produktus, uzpilda degvielu un apmeklē zobārstu. Neticami, vai ne ?

Tu vēlies saņemt samaksu par savu darbu ?

Arī fotogrāfs to vēlas. Internetā publicētajiem foto materiāliem ir autors, kurš gadiem ilgi mācījies fotografēt, pircis dārgu tehniku, programmatūru, apstrādājis fotogrāfijas utt. Ļaudis to piemirst, kad vajag ātri dabūt vienu smuku bildi savam projektam. Par šādu rīcību stāstīts arī pasakās. Varbūt pasaka ir iedvesmojošāka nekā moralizēšana par to, ko drīkst un ko nedrīkst !?

Latviešu tautas pasaka

Reiz senos laikos, kad internets vēl bija jauns, daži cilvēki meklēja fotogrāfijas interneta resursos, nozaga tās un publicēja savās mājas lapās, neatsaucoties uz autoru.

Šie ļaudis citiem skaidroja, ka viss internetā atrodamais ir pieejams par brīvu, tāpēc varot droši ņemt un lietot savām vajadzībām jebkuru materiālu. Gluži visu, visu varbūt nevarot ņemt, bet pāris bildītes – pavisam mierīgi. Tomēr viņi paši nemaz tik droši nejutās, jo nozagtos attēlus bieži centās pārveidot, lūdzot palīdzību savam mājas lapas izstrādātājam vai brālēna draugam, kurš māk Photoshopu.

Pēc tam viņi bija neapmierināti, jo bija ieguvuši maza izmēra bildītes, kuras īsti nemaz neatbilda viņu vajadzībām.

Zaglīgie cilvēciņi nedzīvoja ne laimīgi, ne saticīgi, jo bieži un pamatoti nervozēja par to, ka kāds varētu atpazīt fotogrāfijas oriģinālavotu. Viņi pavadīja savas dienas bailēs gan no neslavas, gan no soda maksāšanas par autortiesību pārkāpumiem.

Ik pa laikam kāds no viņiem saīga vēl vairāk, jo zādzība nāca gaismā, un izrādījās, ka soda naudas ir mērāmas tūkstošos. Turklāt šo ļautiņu mājas lapas nebija sevišķi izskatīgas.

Klīst baumas, ka vēl šobaltdien sastopami šie neloģiskie ļaudis.

Iztēlojies, ka fotogrāfija ir taustāma

Fotogrāfijas aizņemas zog ne tikai publicēšanai mājas lapās, bet arī offline vajadzībām. Piemēram, vienā no gadījumiem slima, nesmēķējoša vīrieša attēlu pret viņa gribu uzdrukāja uz cigarešu paciņām kā brīdinājumu citiem.

Internets nav bezmaksas resursu krātuve, un caur meklētājprogrammu Google atrasto foto izmantošana pēc būtības ir zādzība, ja vien pie fotogrāfijas nav piebildes par Creative Commons Zero (CC0) vai līdzvērtīgu licenci*.

Ja fotoattēls būtu izdrukāts kā plakāts, ierāmēts un pielikts pie sienas, tad neviens nešaubītos, ka paņemt šo attēlu nozīmē nozagt. Bet, kad fotoattēls ir publicēts internetā un nav aptaustāms, tad daudziem ir sajūta, ka drīkst ņemt, jo nav pieķēdēts. 

Atsauce uz oriģinālavotu nepalīdz

Daļa cilvēku lieliski apzinās, ka pārkāpj autortiesības, bez atļaujas izmantojot caur Google atrastos attēlus. Reizēm viņi mēdz pie izmantotās fotogrāfijas norādīt atsauci ar fotogrāfa vārdu un saiti (link) uz mājas lapu, no kuras fotogrāfija tika paņemta.

Šāda prakse ir slavējama, izmantojot attēlus, kurus patiešām drīkst izmantot, jo tas veicina fotogrāfa un viņa mājas lapas popularitāti un atpazīstamību. Savukārt, ja fotogrāfs nav devis atļauju izmantot savu foto, tad šāda rīcība drīzāk pauž sekojošo – nozagu bildi un lepojos ar to. Atsauce nemaina zādzības faktu.

Reāls piemērs, kā nozagt netīšām

Viens no mūsu apzinīgākajiem klientiem nekad nezog fotogrāfijas. Taču reizēm viņš savā blogā saskaņoti pārpublicē rakstus (kopā ar bildēm) no citiem blogiem, lai popularizētu pirmavotā paustās idejas un lai palīdzētu izglītoties saviem lasītājiem.

Vienā jaukā dienā šis klients saņēma vēstuli no juristu firmas, kas pārstāv fotogrāfus, ar lūgumu pārtraukt publicēt zagto fotoattēlu un samaksāt soda naudu vairāku tūkstošu apmērā.

Pagaidiet, kādu zagto attēlu ? Klients neko nebija ņēmis bez atļaujas. Toties kāda cita bloga autors gan bija lietojis fotoattēlus bez atļaujas.

Sākumā mūsu klients vērsās pie bezmaksas juristiem, kuri palīdzēt nemācēja. Šobrīd viņš algo citus juristus, kuri angļu valodā sarakstās ar fotogrāfus pārstāvošajiem juristiem, mēģinot izskaidrot savu nevainīgo kļūdiņu.

Ko vēl dara mūsu klients ? Mācās no kļūdām un velta laiku, lai pārskatītu visus savus blogus – simtiem ierakstu, lai pārliecinātos, ka skaidri zina, no kurienes nācis katrs fotoattēls.

Kādi ir risinājumi ?

Ja vien tas ir iespējams, iesakām izmantot profesionāla fotogrāfa sniegumu. Fotogrāfs nobildēs ne tikai labā kvalitātē, bet arī tieši to, ko Tev vajag.

Ja iesaistīt profesionālu fotogrāfu nav plānots, tad atceramies, ka labāko fotoBanku saturs būs drošāks risinājums nekā bildītes, ko kāds ātrumā uzņēmis ar mobilo telefonu vai nospēris no konkurentu vietnes. 

Kad un kā izmantot fotoBankas
Skatīt bezmaksas un maksas fotoBanku sarakstu


* Vienai no brīvi izmantojamo materiālu licencēm ir tik sulīgs nosaukums (WTFPL), ka mēs kautrējamies par to rakstīt savā mājas lapā, bet interesenti var vairāk uzzināt šeit

Kontakti
Uz mājas lapas sākumu